Co zrobić kiedy komputer się przegrzewa?

Zobacz jak skutecznie obniżyć temperatury w swoim procesorze

Co zrobić kiedy komputer się przegrzewa i wyłącza? | Serwis Warszawa 2

Jak zredukować wysoką temperaturę na procesorze?

Co zrobić kiedy komputer się przegrzewa? Grasz w grę, pracujesz  a komputer nagle wyłącza się sam? Przyczyn tego problemu może być wiele, ale bardzo często komputer wyłącza się, gdy temperatura procesora jest zbyt wysoka. Jak obniżyć temperaturę procesora? To pytanie zostało zadane wiele razy po napotkaniu problemu podczas grania. Ryzyko jest po prostu zbyt wysokie, aby pozostawić go takim, jakim jest, i może prowadzić do wymiany procesora lub, co gorsza, do wymiany płyty głównej. Aby uniknąć tego problemu, opracowaliśmy listę sposobów skutecznego obniżenia temperatury procesora. Przyczyna wyłączania się komputera może być zbyt wysoka temperatura procesora. Przez obecną temperaturę jaka panuje w gorące lato, sprzęty komputerowe nie mają lekko. W tym artykule postaram się przedstawić dlaczego temperatura jest tak ważna w komputerze i jak ją skutecznie zredukować.

Więcej na ten temat poniżej.

 

Co się dzieje z procesorem CPU kiedy temperatura jest zbyt wysoka?

 

W większości przypadków i przy dzisiejszym sposobie projektowania komputerów system wyłącza się samoistnie, gdy procesor osiąga określoną temperaturę, aby zapobiec dalszemu wzrostowi temperatur co w konsekwencji  może doprowadzić do trwałego uszkodzenia podzespołów.

Niezależnie od tego, regularna praca w wysokiej temperaturze podczas używania komputera przez dłuższy czas może mieć negatywny wpływ na kulturę pracy co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia procesora. Grozi to również uszkodzeniem płyty głównej. To jest powód, dla którego musisz upewnić się, że temperatura procesora jest utrzymywana na niskim poziomie.

Jak gorący powinien być mój procesor podczas grania w gry?

Naprawdę nie ma ostatecznej odpowiedzi na takie pytanie ze względu na to, jak zaprojektowane są różnorodne gry. Niektóre gry bardziej obciążają Procesor,  inne  pamięci RAM lub GPU. Nie wspominając o tym, że „bezpieczne”  temperatur różnią się w zależności od modelu procesora jaki posiadamy.

Niezależnie od tego, temperatura procesora powinna być w granicy około 75-80 stopni Celsjusza podczas grania. Gdy komputer wykonuje małe procesy obliczeniowe lub jest w stanie bezczynności, powinien wynosić około 45-50 stopni Celsjusza do nieco ponad 60-65 stopni Celsjusza.

Oto sposoby na obniżenie i utrzymanie temperatury procesora na niskim poziomie

Przepływ powietrza ( komputer stacjonarny)

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie temperatury procesora jest umożliwienie lepszego przepływu powietrza w systemie komputerowym. Niestety wielu ludziom nie udało się tego zrobić poprawnie. Jest coś, co nazywamy dodatnim przepływem powietrza (więcej powietrza trafia do jednostki systemowej i mniej na zewnątrz), ujemnym przepływem powietrza (więcej powietrza wychodzi niż wchodzi), a także neutralnym lub zrównoważonym przepływem powietrza. Najlepiej jest wybrać neutralne ustawienie przepływu powietrza zamiast przepływu dodatniego lub ujemnego. Chyba że masz pełną kontrolę nad obrotami każdego wentylatora, mając więcej wentylatorów wlotowych niż wentylatorów wyciągowych lub odwrotnie, można regulować i manipulować w taki sposób, aby uzyskać najlepszy przepływ powietrza.

Przepływ powietrza w obudowie

Ułożenie przewodów w obudowie (Cable management)

Ludzie zwykle ignorują znaczenie utrzymywania uporządkowanego zarządzania kablami. To, że zajmują dużo miejsca, powoduje słaby przepływ powietrza. Poświęcenie trochę czasu na uporządkowanie kabli w komputerze jest skutecznym sposobem na zwiększenie lepszego przepływu powietrza.

Przegrzewanie się komputera

Przegrzewanie się komputera

 

Umiejscowienie komputera

Wśród typowych powodów, dla których gracze mają wyższy odczyt temperatury procesora, może być fakt umiejscowienia komputera. Szanse na zaobserwowanie wyższych temperatur są prawdopodobne, jeśli zostaną umieszczone w źle wentylowanym miejscu. Nawet przy uporządkowanym zarządzaniu kablami i prawidłowej konfiguracji przepływu powietrza temperatury nadal wykazują wyższe odczyty, nawet w stanie bezczynności. Przenieś komputer do dobrze wentylowanego miejsca z dala od miejsc które generują ciepło takie jak kaloryfer.

Wyczyść wentylatory i części komputera

 

Wentylatory są tym, co utrzymuje powietrze w ciągłym przepływie do twojego komputera. Jednocześnie gromadzą kurz na ostrzach w dłuższej perspektywie, dlatego ważne jest, aby regularnie je czyścić. Takie proste zadanie zwykle rozwiązuje wiele problemów związanych z spadkiem temperatury. Rób to regularnie, aby zapewnić utrzymanie temperatur. Aby to zrobić, potrzebujesz odpowiednich narzędzi i sprzętu, aby upewnić się, że robisz to dobrze.

Rzeczy, których potrzebujesz:

-Puszka sprężonego powietrza lub kompresor.

-Maska przeciwpyłowa do ochrony przed wdychaniem kurzu. 

Zmiana pasty termoprzewodzącej 

Ponowne zastosowanie pasty termicznej zwykle załatwia sprawę. Są przypadki, w których pasta termiczna jest pomijana. Stanowi to zagrożenie dla procesora. Wybór lepszej jakości pasty termicznej prowadzi do lepszych wyników w przekazywaniu ciepła między radiatorem a procesorem. Podczas nakładania pasty termicznej na procesor zapoznaj się z naszym przewodnikiem

„Jak prawidłowo zastosować pastę termiczną do procesora”, aby zrobić to dobrze i zobaczyć idealne odczyty temperatury po.

 

Zainwestuj w lepszą chłodnicę procesora 

Zainwestuj w lepsze chłodzenie procesora podstawowe radiatory lub chłodnice mogą nie być  wystarczające, ale nie są tak wydajne jak radiatory lub wentylator dedykowane pod podkręcanie procesora OC .  Powinno to również odzwierciedlać ogromną różnicę temperatur procesora.

Przegrzewanie się komputera

Przegrzewanie się komputera

Dodatkowe wentylatory w obudowie

Jeśli twój komputer ma zainstalowany tylko jeden wentylator w obudowie, z pewnością zauważysz poprawę odczytów temperatury, jeśli zainwestujesz i zainstalujesz kolejny wentylator do obudowy. Te dodatkowe wiatraki zapewniają lepszy i bardziej wydajny przepływ powietrza w komputerze.

Zapoznaj się z resztą naszych porad na naszym blogu

2 comments

Add comment