3 łatwe sposoby na sprawdzenie jaki model płyty głównej posiadamy bez rozkręcania komputera

3 łatwe sposoby na sprawdzenie jaki model płyty głównej posiadamy bez rozkręcania komputera

3 łatwe sposoby na sprawdzenie jaki model płyty głównej posiadamy bez rozkręcania komputera 2

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zaktualizować sterowniki, sprawdzić kompatybilność sprzętu, czy po prostu jesteś ciekawy jaki model płyty głównej znajduje się w twoim komputerze nie musisz okręcać obudowy. Za pomocą tych prostych sztuczek, dowiesz się jaki masz model płyty głównej twojego komputera.

Oto jak wygodnie sprawdzić numer modelu płyty głównej twojego komputera:

Znajomość  modelu płyty głównej jest ważna, jeśli myślisz o uaktualnieniu sterowników, zakupie nowego sprzętu (na przykład potrzebujesz odpowiednich gniazd rozszerzeń lub pamięci) lub po prostu chcesz sprawdzić możliwości płyty głównej, jeśli rozważasz aktualizację całego sprzętu.

Jeśli zachowałeś dokumentację dostarczoną z komputerem, możesz się do niej odwoływać i znaleźć interesujące cię informacje. Nawet wtedy najlepiej sprawdzić, czy dokumentacja jest poprawna. Zamiast otwierać obudowę i szukać numeru modelu na płycie, użyj narzędzi w systemie Windows, aby to sprawdzić.

Sprawdź numer modelu z wiersza polecenia CMD (lub programu PowerShell)

Jeśli twój system działa prawidłowo i nie masz problemów z korzystaniem z wiersza polecenia (lub programu PowerShell, w którym te polecenia również działają), możesz łatwo sprawdzić różne statystyki płyty głównej i sprzętu za pomocą wygodnego wiersza polecenia.

Na przykład sprawdźmy producenta, numer modelu i numer seryjny płyty głównej za pomocą WMIC.

Otwórz wiersz polecenia w systemie Windows za pomocą okna dialogowego uruchamiania (Windows + R) lub wyszukując „cmd” w menu Start – nie trzeba uruchamiać wiersza polecenia jako administrator. Jak już wspomnieliśmy, możesz również użyć PowerShell. Polecenie działa tak samo w obu powłokach. W wierszu polecenia wpisz następujący tekst (zauważając, że między modyfikatorami nie ma spacji – tylko przecinki), a następnie naciśnij klawisz Enter:

wmic baseboard get product,Manufacturer,version,serialnumber

Sprawdzanie modelu płyty głównej

Zwrócone informacje mówią nam, jakiej płyty głównej używamy: producentem jest ASRock, płytą jest Z77 Extreme4, numer seryjny M80-48018900140, wersja nie została wypełniona w tej płycie głównej dlatego, że nie wychodziły wersje V1, V2… itd.

Sprawdzanie modelu płyty głównej przy pomocy “msinfo32”

Analogicznie jak w poprzednim przykładzie włączamy msinfo32 w systemie Windows za pomocą okna dialogowego uruchamiania (Windows + R)  wyszukując „msinfo32” lub “informacje o systemie” w opcji wyszukaj poprzez kliknięcie w lupkę.

sprawdzanie modelu plyty glownej

sprawdzanie modelu płyty głównej

Po włączeniu msinfo32 odnajdujemy interesujące nas informacje:

Sprawdzenie modelu płyty głównej poprzez programy dodatkowe takie jak AIDA64, HWINFO czy Speccy.

Wszystkie wymienione w tytule programy są darmowe.

Pokażę jak uzyskać przydatne informację na przykładzie programu Speccy.

Po pobraniu i zainstalowaniu Speccy uruchamiamy program.

Teraz możemy zobaczyć numer modelu płyty głównej bezpośrednio na stronie podsumowania, wraz z jego bieżącą temperaturą roboczą (zakładając, że twoja płyta główna posiada taką funkcjonalność). Możesz także zobaczyć podstawowe szczegóły dotyczące innych komponentów systemu.

Płyta główna model

Zachęcam do dyskusji w sekcji komentarze oraz do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

2 comments

Add comment