3 łatwe sposoby na sprawdzenie jaki model płyty głównej posiadamy bez rozkręcania komputera

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zaktualizować sterowniki, sprawdzić kompatybilność sprzętu, czy po prostu jesteś ciekawy jaki model płyty głównej znajduje się w twoim komputerze nie musisz okręcać obudowy. Za pomocą tych prostych sztuczek, dowiesz się jaki masz model płyty głównej twojego komputera.

Oto jak wygodnie sprawdzić numer modelu płyty głównej twojego komputera:

Znajomość  modelu płyty głównej jest ważna, jeśli myślisz o uaktualnieniu sterowników, zakupie nowego sprzętu (na przykład potrzebujesz odpowiednich gniazd rozszerzeń lub pamięci) lub po prostu chcesz sprawdzić możliwości płyty głównej, jeśli rozważasz aktualizację całego sprzętu.

Jeśli zachowałeś dokumentację dostarczoną z komputerem, możesz się do niej odwoływać i znaleźć interesujące cię informacje. Nawet wtedy najlepiej sprawdzić, czy dokumentacja jest poprawna. Zamiast otwierać obudowę i szukać numeru modelu na płycie, użyj narzędzi w systemie Windows, aby to sprawdzić.

Sprawdź numer modelu z wiersza polecenia CMD (lub programu PowerShell)

Jeśli twój system działa prawidłowo i nie masz problemów z korzystaniem z wiersza polecenia (lub programu PowerShell, w którym te polecenia również działają), możesz łatwo sprawdzić różne statystyki płyty głównej i sprzętu za pomocą wygodnego wiersza polecenia.

Na przykład sprawdźmy producenta, numer modelu i numer seryjny płyty głównej za pomocą WMIC.

Otwórz wiersz polecenia w systemie Windows za pomocą okna dialogowego uruchamiania (Windows + R) lub wyszukując „cmd” w menu Start – nie trzeba uruchamiać wiersza polecenia jako administrator. Jak już wspomnieliśmy, możesz również użyć PowerShell. Polecenie działa tak samo w obu powłokach. W wierszu polecenia wpisz następujący tekst (zauważając, że między modyfikatorami nie ma spacji – tylko przecinki), a następnie naciśnij klawisz Enter:

wmic baseboard get product,Manufacturer,version,serialnumber

Sprawdzanie modelu płyty głównej

Zwrócone informacje mówią nam, jakiej płyty głównej używamy: producentem jest ASRock, płytą jest Z77 Extreme4, numer seryjny M80-48018900140, wersja nie została wypełniona w tej płycie głównej dlatego, że nie wychodziły wersje V1, V2… itd.

Sprawdzanie modelu płyty głównej przy pomocy „msinfo32”

Analogicznie jak w poprzednim przykładzie włączamy msinfo32 w systemie Windows za pomocą okna dialogowego uruchamiania (Windows + R)  wyszukując „msinfo32” lub „informacje o systemie” w opcji wyszukaj poprzez kliknięcie w lupkę.

sprawdzanie modelu plyty glownej

sprawdzanie modelu płyty głównej

Po włączeniu msinfo32 odnajdujemy interesujące nas informacje:

Sprawdzenie modelu płyty głównej poprzez programy dodatkowe takie jak AIDA64, HWINFO czy Speccy.

Wszystkie wymienione w tytule programy są darmowe.

Pokażę jak uzyskać przydatne informację na przykładzie programu Speccy.

Po pobraniu i zainstalowaniu Speccy uruchamiamy program.

Teraz możemy zobaczyć numer modelu płyty głównej bezpośrednio na stronie podsumowania, wraz z jego bieżącą temperaturą roboczą (zakładając, że twoja płyta główna posiada taką funkcjonalność). Możesz także zobaczyć podstawowe szczegóły dotyczące innych komponentów systemu.

Płyta główna model

Zachęcam do dyskusji w sekcji komentarze oraz do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

Add comment